Pāriet uz galveno saturu
Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Muzejs DAUDERI aicina uz Ilonas Auderes lekciju par greznā “Dauderu” savrupnama vitrāžām

Sestdien, 3. jūnijā, plkst. 13.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā) notiks mākslas zinātnieces un Mencendorfa nama vadītājas Dr. art. Ilonas Auderes lekcija ““Dauderu” nama logu vitrāžas – zināmā un nojaušamā vēsture”. To ievadīs tematiska ekskursija pa “Dauderu” nama telpām muzeja gida vadībā. 

Krāsainās logu vitrāžas patiesi ir nozīmīgs “Dauderu” interjera koptēla elements. Eklektisma arhitektūras stilā veidotajā namā līdz mūsdienām ir saglabājušās izcilas 19. gadsimta beigās tapušas vitrāžas, ko papildina arī 20. gadsimta pēdējā ceturksnī veidotie mākslas darbi. 

 No nama pirmsākumiem saglabājušās vitrāžas nama kāpņutelpā, kurās attēloti meža dzīvnieki – lapsa un stirna. Domājams, ka vitrāžas sākotnēji bijušas visos sešos kāpņu logos, taču laika gaitā tās gājušas zudumā. Vēsturiskās vitrāžas namā saglabājušās arī otrā stāva galvenajā guļamistabā un virtuvē. Šīs senākās “Dauderu” nama vitrāžas sasaucas ar Eiropas medību piļu interjeru izveides principiem, kur svarīga nozīme ir floras un faunas cildinājumam, nolūkā radīt īpaša svinīguma un naiva idilliskuma noskaņu.

Pie “Dauderu” centrālās ieejas, kas veidota ar vējtveri, abu pušu logos ievietotas vitrāžas ar stilizētiem augu motīviem. Šo vitrāžu autore ir māksliniece Nora Cēsniece. Vitrāžas izveidotas 1969. gadā pēc “Aldara” direktora pasūtījuma, jo uzņēmums agrāko villu izmantoja savām reprezentācijas vajadzībām. 

Ilonas Auderes lekciju un ekskursiju aicināts apmeklēt ikviens interesents. Ieejas maksa – muzeja biļete. Pasākums tiks arī straumēts “Dauderu” Facebook lapā facebook.com/dauderi.lnvm.

Muzejs turpina pagājušajā gadā aizsākto tematisko lekciju ciklu par “Dauderu” nama arhitektūru, interjeru, dārzu un parku, arī par nama saimnieku likteņiem plašā vēsturiskā kontekstā. Lekcijas arīturpmāk notiks reizi ceturksnī.

Share