Pāriet uz galveno saturu
Fri. 07.04.2023. 8:00 - Wed. 31.05.2023. 20:00

MĀRIS BIŠOFS | PAR DZIESMU UN DEJU SVĒTKIEM | SIETSPIEDES

Exhibition hall

No 7. aprīļa līdz 31. maijam, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku ieskaņā, Mežaparka Lielās estrādes ekspozīciju zālē apskatāma izstāde “Māris Bišofs par Dziesmu un deju svētkiem”. Starptautiski atzītā latviešu grafiķa un zīmētāja Māra Bišofa 12 zīmējumu oriģināli radīti sietspiedes tehnikā, katrs 50 x 65 cm izmērā. Izstādē apskatāmi gan darbu oriģināli, gan to lielformāta versijas, kuras mākslinieks Visvaldis Asaris veidojis speciāli šai izstādei. 

Ideja par Dziesmu un deju svētkiem veltītu zīmējumu pasūtināšanu 2017. gadā radās mākslas zinātniekam un biedrības „Kultūras birojs Hydrargyrum“ (Šveicē) vadītājam Uldim Mākulim, kā rezultātā mākslinieks Māris Bišofs šo ideju attīstīja jaunā 12 zīmējumu – sietspiežu ciklā, kas tika radīts 2018. gada Dziesmu un deju svētkiem. “Māris Bišofs ir Zīmētājs. Mākslinieka asajā, mikroskopiskajā skatā viss tiek pamanīts. Tas ir šķietami distancēts, bet nekad ne virspusējs, kaut bieži viņa perspektīva izvēlēta it kā raugoties no gaisa balona. Bišofa vērojums ir precīzs, zīmējumos jēga jāmeklē starp rindām. Māris Bišofs atklāj jaunas šķautnes mums šķietami zināmajā, nekopējot realitāti. Šoreiz zem „Zīmētāja mikroskopa“ – Dziesmu un deju svētki”, stāsta Uldis Mākulis, atzīstot, ka: “zīmējumos ir krāsas, skaņas un smaržas”, lai arī zīmējumi ir melnbalti.

Mākslinieks sev raksturīgajā lakoniskajā un asprātīgajā mākslas valodā uzlūko dziesmu svētku tradīciju caur citādāku prizmu, grafiski interesantos risinājumos rosinot domāt, kas ir šie tradīcijām bagātie svētki, kāda ir to vieta mūsu dzīvēs un loma Latvijas kultūrā. Zīmējumos attēloti tādi neiztrūkstoši dziesmu un deju svētku elementi kā ģenerālmēģinājums, uz kuru simboliski no mākoņa maliņas lūkojas to iedibinātāji – latviešu kultūras dižgari, atmiņas no padomju laikiem, kad brāļi Imants un Gido Kokari vilka latvisko tradīciju vezumu cauri apspiestības gadiem, dziesma, kas noliec ne tikai mežu galus, bet arī pašus mežus vai arī plūst kā varena upe, kuras straumē ir izlasāmas visiem zināmas tekstu rindas. Izcelts arī dalībnieku gājiens, kam veltīti vairāki zīmējumi.

Māra Bišofa zīmējumu cikls, stāstot par Dziesmu un deju svētku simbolisko nozīmi, akcentē radošu un laikmetīgu pieeju kultūras mantojuma interpretācijā un iepazīstina Latvijas sabiedrību ar kultūras izpausmju uztveres daudzveidību, vienlaikus dokumentējot aktuālo šīs tradīcijas attīstībā un bagātinot 21. gadsimta vizuālās mākslas telpu.

The Host of the Event hereby informs that photographic images and/or video recordings will be taken in the course of the Event in order to ensure coverage of the Event in mass media and information materials. The obtained materials can be used for publicity and public information purposes. The Host of the Event assumes no liability for any photographic images and/or video recordings taken by third parties and for the usage of the materials thus obtained. Detailed information regarding the processing of your personal data is available here.

Share